Birželio 10 – 21 dienomis Lietuvos ESF+ EaSI kontaktiniame punkte, kuriuo yra paskirta Europos socialinio fondo agentūra (toliau – ESFA), stažavosi (job shadowing) keturi ESF+ EaSI nacionalinių kontaktinių punktų iš Latvijos, Italijos ir Juodkalnijos atstovai. Stažuotės tikslas – susipažinti su ESF+ EaSI krypties įgyvendinimu Lietuvoje, aplankyti su šia kryptimi susijusius projektus, susipažinti su Lietuvos socialinių inovacijų ekosistema, įvairiomis socialinių inovacijų iniciatyvomis ir projektais. Svečiams Lietuvos ESF+ EaSI kontaktinio punkto komanda suorganizavo intensyvią ir turiningą programą – per dvi savaites įvyko virš 14 susitikimų, taip pat svečiai aplankė arba susitiko su daugiau kaip 10-ties projektų atstovais.
ESF+ EaSI kontaktinio punkto atstovės Diana Naujalė ir Jūratė Kuodytė pasidalino praėjusių dviejų intensyvių savaičių įspūdžiais:
„Sudaryti 2 savaičių programą, kurios metu svečiai galėtų ne tik teoriškai susipažinti su Lietuvos socialinių inovacijų ekosistema, bet ir aplankyti įgyvendinamus projektus, pabendrauti su projektų vykdytojais, buvo nemenkas iššūkis mūsų komandai, tačiau dabar, pasibaigus stažuotei, galime pasidžiaugti, kad pavyko sudaryti ir įgyvendinti tikrai įspūdingą programą, nes sulaukėme didžiulio ESFA kolegų bei institucijų, į kurias kreipėmės prašydamos pristatyti įgyvendinamus projektus, veiklas ar iniciatyvas, palaikymo ir įsitraukimo. Taip pat labai džiaugiamės, kad pavyko suburti net 4 stažuotojų komandą iš skirtingų Europos šalių – tokiu būdu stažuotė suteikė pridėtinės vertės ne tik stažuotojams, programos organizatoriams, bet ir pranešėjams, nes susitikimų metu vyko intensyvūs patirties mainai ir diskusijos.
ESF+ EaSI nacionalinių kontaktinių punktų funkciją Europos šalyse įgyvendina skirtingos institucijos. Lietuvoje šią funkciją vykdo ESFA, na o Latvijoje kontaktinis punktas, kuriam atstovauja Vjačeslavs Makarovs, yra įsteigtas Gerovės ministerijoje. Italijoje kontaktinio punkto, kuriam atstovauja Elena Visentin, funkciją vykdo Giacomo Brodolini fondas (Fondazione Giacomo Brodolini), o Juodkalnijoje kontaktinio punkto funkcija deleguota NVO ADP-ZID, kuri yra poveikio bendruomenėje akceleratorius. Kontaktinį punktą atstovauja Sanda Rakočevič ir Igor Miloševič.
Stažuotės pradžioje Diana Naujalė svečiams papasakojo apie ESFA vykdomų funkcijų pokyčius nuo jos įsteigimo 2002 m., pristatė dabartinę struktūrą ir įgyvendinamas įvairiausias veiklų sritis. Ypatingo svečių susidomėjimo susilaukė ESF+ SI+ iniciatyva, kurią EK pavedimu įgyvendina taip pat ESFA, veikdama kaip Europos socialinių inovacijų kompetencijų centras (toliau – centras): Diana Naujalė pristatė centro struktūrą, funkcijas ir veiklas, o Socialinių inovacijų ir tarptautinių iniciatyvų skyriaus (SITIS) projektų valdymo grupės vadovė Miglė Aleksonytė – ESF+ SI+ iniciatyvos Tarptautinių kvietimų kryptį bei Migrantų integracijos tinklo praktikos bendruomenės koordinatorė Aistė Dimskytė – ESF+ SI+ iniciatyvos Žinių sklaidos kryptį.
Viena iš centro funkcijų – administruoti SIM (Social Innovation match) duomenų bazę. Kokios naudingos informacijos galima rasti duomenų bazėje, kaip vyksta inovacijų registravimo ir validavimo procesas bei kodėl verta bazėje registruoti savo įgyvendintą socialinę inovaciją, papaskojo ekspertė Reda Beržinskaitė.
SIM pristatymą pratęsė susitikimas su Lietuvos kultūros tarybos administracijos pirmininke Rūta Stepanovaite ir projekto „Dizaino sparnai“ vadove Gabija Vanage. Projekte „Dizaino sparnai“ įgyvendinta socialinė inovacija, apjungusi pradedančiuosius dizaino kūrėjus ir labai mažas, mažas ir vidutines įmones, tokiu būdu sudarydama jauniems dizaineriams įgyti praktinės patirties, kuriant vertę ir naudą verslui popandeminiu laikotarpiu, buvo registruota ir sėkmingai validuota SIM. Projekto vadovė pasidžiaugė, kad registruoti socialinę inovaciją SIM buvo labai paprasta, o susitikimo dalyviams pasmalsavus, kodėl nusprendė iniciatyvą registruoti, viešnios atsakė, kad SIM yra puiki erdvė viešinti iniciatyvas tarptautiniu mastu.
Projektų vystymo skyriaus ekspertas Dainius Čiurinskas pristatė 2020 – 2023 m. įgyvendintą Alternatyvių investicijų detektoriaus (AID) projektą, finansuotą ESF lėšomis. Svečiai buvo sužavėti paprastu, visiškai ne biurokratiniu paraiškų pateikimo procesu, atveriančiu kelią unikaliems projektams, prisidedantiems prie įvairių socialinių problemų sprendimo. Apie šio projekto sėkmę paliudijo ir susitikime dalyvavę AID projekto finansuotų projektų atstovai: Kikrščioniškojo labdaros fondo Tėvo namai vadovas Egidijus Kuckailis pristatė projektą „Kompasas“ bei „Chillin street“, VšĮ „Unikalus šokis“ vadovė Rita Juškytė pristatė projeką „Unikalus gyvenimas“ ir Lina Blažytė, Diversity Development Group ekspertė, papasakojo apie projektus, lengvinančius migrantų integraciją Lietuvoje. Susitikime taip pat dalyvavo ir savo įžvalgomis dalinosi AID ekspertas, teisininkas Rytis Jokubauskas.
Tęsdamos ESFA įgyvendinamų veiklų pristatymą, Gintarė Zizienė papasakojo apie Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, padedančią spręsti materialinio nepritekliaus problemą labiausiai skurstantiems asmenims, o Aistė Dimskytė – Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo finansavimo sritis, apžvelgė 2014-2020 m. įgyvendintus projektus ir pasiektus rezultatus bei pristatė ambicingus 2021-2027 m. programavimo periodo planus.
Užsienio svečių pageidavimu buvo suorganizuotas susitikimas su Metodinio pagalbos centro atstovėmis – vyr. eksperte Kristina Dženkaite ir eksperte Rasa Dudzinskiene, kurios papasakojo apie supaprastintai apmokamų išlaidų dydžių nustatymo tyrimų atlikimo bei derinimo su atsakingomis institucijomis procesą, iššūkius taikant supaprastintą išlaidų apmokėjimą bei galimybes.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovės – Horizontalios politikos ir projektų valdymo grupės vyriausioji patarėja Audra Mikalauskaitė ir patarėja Simona Radikaitė-Ben Chahed pristatė svečiams ministerijos veiklos sritis bei socialines problemas, kurias spręsti planuojama pasitelkiant socialines inovacijas.
Po šio susitikimo svečiai atidžiai klausėsi prof. Dr. Eglės Butkevičienės, pristačiusios projekto „PeNCIL“, kurį ESFA 2021-2023 m. įgyvendino kartu su partneriais, ESF vadovaujančiomis institucijomis iš Belgijos, Čekijos ir Suomijos, metu įgyvendintos Lietuvos socialinių inovacijų analizės rezultatus. Atliktas tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje pasigendama lyderiaujančios institucijos socialinių inovacijų srityje.
Stažuotę labai praturtino susitikimai su ESF+ EaSI krypties finansuotų projektų vykdytojais.
Valstybinės darbo inspekcijos Neteisėtos veiklos priežiūros skyriaus patarėjas Aras Petrevičius papasakojo apie projektą BETIC („Better enforcement through improved Nordic–Baltic cooperation“), kuris įgyvendinamas pagal kvietimą teikti paraiškas Nr. ESF-2021-POW-01 „Darbuotojų komandiravimas: administracinio bendradarbiavimo ir prieigos prie informacijos stiprinimas“. Projektą koordinuoja Norvegijos darbo ir socialinių tyrimų institutas Fafo. Projektas įgyvendinamas kartu su partneriais iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Islandijos, Danijos ir Norvegijos.
EURES nacionalinio koordinavimo skyriaus vedėja Agnė Peciukevičienė ir EURES koordinatorė Goda Maciulevičienė papasakojo daug smagių istorijų, nutikusių įgyvendinant ESF+ EaSI krypties EURES Targeted Mobility Scheme (TMS) projektus, kuriuos koordinuoja kolegos iš Švedijos. Projektus Lietuvos užimtumo tarnybos EURES nacionalinis koordinavimo skyrius įgyvendina nuo 2019 m.
Projekto Soulfood (Digital solutions for a more sustainable, inclusive, and connected agri-food value chain) tikslas – padidinti žemės ūkio produkcijos ir maisto tvarumą, sumažinti išmetamų maisto produktų kiekį. Projektas įgyvendinamas pagal kvietimą teikti paraiškas Nr. ESF-2022-SOC-INNOV „Socialinės inovacijos siekiant ekologiško ir skaitmeninio perėjimo“. Projekto koordinatorius – DIPUTACIO DE TARRAGONA (ES), o Lietuvą projekte atstovauja Lietuvos inovacijų centras ir AgriFood Lithuania DIH. Lietuvos inovacijų centro projektų vadovas Tatvydas Pipiras atskleidė, kad jau yra sukurtas programėlės, kuri nesudėtingu būdu leis žemės ūkio produkcijos gamintojams informuoti vartotojus apie turimą produktų perteklių, prototipas. Sukurta programėlė bus testuojama šią vasarą. Apie testavimo ypatumus papasakojo AgriFood Lithuania DIH generalinė direktorė Kristina Šermukšnytė – Alešiūnienė.
Stažuotės metu apsilankėme bei nuostabaus skonio salotų ragavome salotų bare „Mano Guru“. Šis baras ypatingas tuo, kad jame randa užuovėją bei galimybę antram gyvenimo šansui įvairias priklausomybes turintys ir norintys jų atsisakyti asmenys. Konsultantė Aistė Černiauskaitė papasakojo, kad baro įkūrimo idėja kilo tuometiniam Vilniaus merui besilankant Čekijoje, pasidalino baro įkūrimo istorija, atskleidė, su kokiais iššūkiais tenka susidurti, pasidžiaugė sėkmingomis antro šanso istorijomis. Vadybininkė Enrika Vitkauskienė papasakojo apie įgyvendinamus projektus, praktinius darbo bare aspektus.
Restoranas „Pirmas blynas“ tikrai liks svečių lankytinų objektų Vilniuje sąraše. Jame apsilankėme net du kartus – stažuotės pradžioje ir atsisveikinant. Pirmąjį kartą visus maloniai priėmė baro savininkas Tim van Wijk. Jis papasakojo, kad pirmą kartą atvykus į Lietuvą prieš 8 metus, jį labai nustebino, kad Lietuvoje nėra neįgaliųjų. Tiesiog jų nebuvo gatvėje, nes jie būdavo arba dienos centruose neįgaliesiems, arba namuose. Buvome sužavėti Tim pastangomis ir užsidegimu įkurti restoraną, kuriame galėtų dirbti žmonės su negalia, nepaisant nepalankaus visuomenės požiūrio. Vienas iš svečių pasidalino, kad restorane ragauti blynai nė kiek nenusileidžia skoniu jo močiutės blynams.
Restoranas „Pirmas blynas“ bendradarbiauja su socialine įdarbinimo agentūra „SOPA“, kurioje mus maloniai priėmė agentūros direktorė Jurgita Kuprytė. Jurgita papasakojo apie agentūros specialistų pagalbos neįgaliajam ieškant darbo sritis: talentų atskleidimą, tinkamo darbdavio paiešką, poreikių suderinimą ir paramą neįgaliajam pradėjus dirbti. Jurgita pasidžiaugė, kad po truputį keičiasi darbdavių požiūris į neįgalųjį ir kad negalia darosi vis mažesnė kliūtis dirbti.
Vizitas Commune DIY buvo tobulas energijos užtaisas visiems stažuotės dalyviams – vadovas Simas atskleidė, kaip kilo idėja įrengti riedlenčių parką, kuriame galėtų leisti laiką ir treniruotis įvairaus amžiaus riedlentininkai, ypač jaunimas, dėl įvairių priežasčių esantis visuomenės atskirtyje. Simas papasakojo, kad riedlentė susidėvi vos per mėnesį, todėl visame pasaulyje kaupiasi didžiulis kiekis nebenaudojamų riedlenčių. Vedamas tvaraus vartojimo idėjos Simas įkūrė riedlenčių perdirbimo dirbtuves, kuriose savo rankomis pagamintais prietaisais Simas ir jo kolegos bei jaunieji riedlentininkai gamina aksesuarus mašinoms, apdailos plokštes, šviestuvus, pakabukus ir dar daug visokių kitų gaminių.
Stažuotei baigiantis vieni svečiai dėliojo planus apie tolimesnes bendradarbiavimo galimybes su aplankytomis institucijomis, kitus susitikimus, kuriuose galėtume toliau keistis patirtimi, o kiti – planavo sugrįžti atostogauti į Lietuvą. Labai tikimės, kad 2 savaitės Lietuvoje tiek svečiams, tiek visiems, prisidėjusiems prie stažuotės įgyvendinimo, bus paskata ieškoti efektyvių socialinių inovacijų siekiant įtraukesnės, socialiai atsakingos visuomenės.”